Foto
Poznaj Stegnę

Stegna - uważana za jedną z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, położona jest na prastarym bursztynowym szlaku, o bardzo bogatej historii. Od dawna jest uważana za wspaniały region letniskowy i wypoczynkowy, a to za sprawą swego atrakcyjnego położenia. Pierwsza wzmianka historyczna związana jest z rokiem 1432.

Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół, o konstrukcji szachulcowej, pochodzi w obecnej postaci z konca XVII w. (1682-1683). Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną - widnieje na niej data 1682. Ręcznie zdobione wnętrze Kościoła trzeba koniecznie zobaczyć.

Gmina Stegna położona jest w północno - wschodnim krańcu województwa Pomorskiego. Gminę określa granica: północ - 13-kilometrowy pas wybrzeża Zatoki Gdańskiej, zachód: przekop Wisły (Mikoszewo). Obszar gminy Stegna obejmuje północną część Żuław Wiślanych, będących rozległą równinąpołożoną w delcie Wisły, którą stanowią łąki i pola uprawne, poprzecinane gęstą siecią kanałów i rowów melioracyjnych, odwadniających bardzo żyzne gleby powstałe z osadów wiślanych.

W Stegnie dominuje zabudowa współczesna, jednakże w znacznym stopniu zachowały się także budynki przedwojenne. Po rozkwicie w okresie międzywojennym nie zachowały się niestety zabudowy przedwojennego kurortu.

Dziś Stegna jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową z bardzo bogatą ofertą. Wspaniała piaszczysta plaża, czyste morze, szereg atrakcji na plaży, nie pozwalają zapomnieć o tej miejscowości podczas planowania wakacji.

Stegna jest idealną miejscowością do wypadów w atrakcyjne miejscowości regionu: Malbork (Zamek Krzyżacki), Gdańsk (Starówka), Frombork (Katedra) czy Elbląg (kanał elbląski).

Więcej informacji o Stegnie na stronie www.mierzeja.com